Governor Committees and Appointments

Woore Primary and Nursery School - Governor Committees and Appointments 2017/2018
         
Governing Body Members - Summary    
         
10 required (3 Co-opted, 1 LA, 4 parent, 1 head teacher, 1 staff)        
Reconstituted Summer Term 2015        
Co-opted Term Expires Comment    
1. Rachel James March 2019 SEN Link Governor    
2. Rev Don Alcock March 2019      
3. Chris Caldecott March 2019      
         
LA Term Expires Comment    
1. Vacancy        
         
Parent Term Expires Comment    
1.Dr Steven Blackburn October 2022 Premises, Security, Safeguarding, Health and Safety    
2. Debra Owen January 2020  Safeguarding & Child Protection Link    
3. Nicki Ward January 2020      
4. Vacancy        
         
Head teacher Term Expires Comment    
1. Michelle Ward N/A      
         
School Staff Term Expires Comment    
1. Lucy Underwood April 2020      
2. Eve Bailey April 2020      
Associate Member        
1. Les Jones Website and Media